sampad1

امیدواریم این وبلاگ سودمند باشد

درباره من
طهورا
دوستان عزیز سلام ؛به این وبلاگ خوش آمدید اگر پیشنهاد یا انتقادی درباره مطالب وبلاگ دارید خوشحال میشم با من در میون بذارید انشالله که مطالب مفید باشه
نویسندگان
برگه ها
نویسنده: طهورا
تاریخ: چهارشنبه ۱ مهر ۱۳٩٤

 

در روز عـرفه کـه سـجاده ای بـه وسعت هـستـی گـستـرده است پـیـمان بـبـنـدیم بـه خـدا تـا انـدازه ای امـیـدوار بـاشیـم کـه جـرأت گـناه کـردن پـیـدا نـکـنـیم و از او تـا انـدازه ای بـتـرسـیم کـه از رحمت او نـاامید نـشـویـم.


نویسنده: طهورا
تاریخ: سه‌شنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٤

 


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤

لِسانُ العاقِل وَراءَ قَلبِهِ

 

بی تامل دم مزن اول به دل اندیشه کن

تا نیندیشد به دل دانا نیاید در سخن

 

 

کتاب :

گفت امیر مومنان...

یکصد کلام منظوم از امام مظلوم علی بن ابی طالب(ع)


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤

محققان پیشنهاد می‌دهند در طول روز رخت‌خواب را باز بگذارید و هوای اتاق خواب را تهویه کنید تا عرق نشسته بر رخت‌خواب خشک شود و کنه‌ها مهلت رشد و تکثیر پیدا نکنند.
جز آن دسته از افرادی هستید که به محض برخاستن از خواب اول رخت‌خوابشان را جمع می‌کنند یا جز آن دسته که تختشان تا نیمه‌های روز آشفته است؟
شاید دسته اول مرتب‌‌‌تر و منظم‌‌‌تر باشند اما محققان می‌گویند کار دسته دوم درست‌‌‌تر است زیرا جمع کردن سریع رخت خواب زمینه را برای رشد و تکثیر کنه‌ها مساعد می‌کند.

گرما و رطوبت محیط مناسبی برای زندگی این موجودات است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. این موجودات می‌توانند عامل بروز علایم آلرژیک از جمله جوشهای زیر پوستی یا سرفه‌‌ و خارش، سرخی چشم‌ها‌‌ و آب ریزش و آسم باشند.

محققان پیشنهاد می‌دهند در طول روز رخت‌خواب را باز بگذارید و هوای اتاق خواب را تهویه کنید تا عرق نشسته بر رخت‌خواب خشک شود و کنه‌ها مهلت رشد و تکثیر پیدا نکنند.

نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٤

 

تسلیت باد شهادت جان گداز بنیان گذار نهضت علمی علوی

و شکافنده علوم الهی حضرت امام محمد باقر علیه السلام


نویسنده: طهورا
تاریخ: یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٤


نویسنده: طهورا
تاریخ: پنجشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٤
نتایج مطالعه محققان آمریکایی نشان می دهد، عسل آنقدرها هم که فکر می کنیم سالم نیست و تاثیرات عسل بر سلامتی تفاوت چندانی با شهد ذرت فروکتوز بالای فرآوری شده ندارد.

نتایج مطالعه محققان آمریکایی نشان می دهد، عسل آنقدرها هم که فکر می کنیم سالم نیست و تاثیرات عسل بر سلامتی تفاوت چندانی با شهد ذرت فروکتوز بالای فرآوری شده ندارد.

 

این باور که شهد ذرت فروکتوز بالای فرآوری شده برای سلامتی مضر و عامل ایجاد چاقی و دیابت است، باعث شد تا تیم تحقیقاتی وزارت کشاورزی آمریکا(یو. اس. دی. ای.) این ماده را مورد بررسی و آن را با عسل طبیعی مقایسه کند.

تیم تحقیقاتی به مدت دو هفته به داوطلبان روزانه مقداری از سه شیرین کننده یعنی عسل، شکر، و شهد ذرت با فروکتوز بالا دادند و سپس قند خون، انسولین، کلسترول، و فشار خون 55داوطلب را اندازه گیری کردند.

تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که هر سه شیرین کننده تاثیر مشابهی دارند.بیشتر موارد تغییری نشان دادند و چربی خون، که یکی از عوامل موثر بیماری های قلبی است، با هر سه شیرین کننده بالا رفت.

سوزان ک. راتس، متخصص تغذیه یو. اس. دی. ای. و یکی از سه محقق این پروژه، در این باره می گوید:عسل ماده ای طبیعی است، اما شکر و شهد ذرت با فروکتوز بالا از نیشکر و ذرت گرفته می شود و ما می خواستیم تفاوت آنها را کشف کنیم، اما در واقع هر سه شباهت بسیار زیادی به هم دارند.

وی افزود:هر سه شیرین کننده مورد بررسی قرار گرفته شامل فروکتوز و گلوکوز هستند، میزان فروکتوز هر سه ماده نیز تقریبا برابر است.

میزان فروش شهد ذرت فروکتوز بالای فرآوری شده در سال های اخیر رو به افول بوده است که دلیل اصلی آن تصور مشتریان در مورد ناسالم بودن آن در مقایسه با دیگر شیرین کننده ها است. این در حالی است که تحقیقات انجام شده در سال های اخیر سندی مبنی بر ناسالم بودن این محصول در مقایسه با دیگر شیرین کننده ها ارائه نکرده اند.

منبع: ایرنا


نویسنده: طهورا
تاریخ: چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٤

تاکنون در‌باره چربی‌های خوب و بد مطالبی شنیده‌ایم. اما چه موادی شامل این نوع چربی‌ها هستند؟ کدامیک مضر و کدامیک مفیدند و چگونه می‌توان انواع سالم چربی را انتخاب کرده و از مصرف آن در حد متعادل لذت برد؟

چربی‌های مفید

هنگامی که می‌خواهید میان انواع چربی‌ها انتخاب کنید، بهترین انتخاب شما چربی غیراشباع است. اگر از این چربی‌ها به جای انواع دیگر آن استفاده کنیم، خطر بروز بیماری‌های قلبی را کاهش داده‌ایم. به عنوان یکی از انواع چربی‌های غیراشباع، می‌توانیم به اسیدهای چرب امگا ۳ اشاره کنیم که بخصوص برای سلامت قلب مفید است.

به عنوان نمونه دیگری از انواع چربی‌های مفید می‌توانیم چربی‌های غیراشباعی را نام ببریم که در روغن زیتون، بادام زمینی، کانولا، آجیل و دانه‌ها یافت می‌شود. بعلاوه چربی‌های غیراشباع دیگری که در روغن گلرنگ، روغن ذرت، روغن آفتابگردان، روغن سویا، آجیل و دانه‌ها وجود دارند نیز برای سلامت ما مفید هستند. دسته سوم هم همان اسیدهای چرب امگا۳ است که در ماهی، روغن کتان و گردو وجود دارد.

چربی‌های مضر

چربی‌های اشباع و ترانس جزو چربی‌های هستند که از فواید کمتری برخوردارند. این گروه چربی‌ها با افزایش کلسترول بد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند. چربی‌های اشباع در محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، تخم‌مرغ، محصولات لبنی پرچرب و کره وجود دارند. چربی‌های ترانس نیز در محصولاتی مانند کیک و بیسکویت‌های آماده، غذاهای سرخ شده و مارگارین پیدا می‌شود.

مصرف روزانه چربی

متخصصان توصیه می‌کنند تا جایی که می‌شود مصرف چربی‌های اشباع را کاهش دهیم. البته دقت داشته باشید که بسیاری از غذاها، انواع متفاوتی از چربی‌ها را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، اگرچه کره شامل چربی‌های غیراشباع است، اما بخش زیادی از کل چربی آن را چربی اشباع تشکیل می‌دهد. روغن کانولا نیز مقدار زیادی چربی غیراشباع دارد، ولی دارای مقدار کمی چربی‌های اشباع شده نیز هست.

نکاتی برای انتخاب بهترین نوع چربی

بهتر است میزان مصرف چربی را در رژیم غذایی کاهش دهیم. اما این نکته به معنی حذف کامل چربی از رژیم غذایی نیست. به جای این کار بهتر است غذاهای حاوی چربی اشباع و ترانس را کمتر مصرف کرده و مواد غذایی حاوی چربی‌های غیراشباع را در نظر داشته باشیم.

برای این‌که هرچه بیشتر و بهتر از چربی‌های مفید در رژیم غذایی خود بهره ببریم، می‌توانیم برای سرخ کردن غذا به جای کره از روغن مخصوص سرخ کردن استفاده کنیم.

همچنین می‌توانیم سالاد را با روغن زیتون مصرف کنیم. در انتخاب میان‌وعده‌ها نیز بهتر است به جای چیپس و سایر مواد غذایی کم‌ارزش، از مقداری آجیل استفاده کنیم. بعلاوه باید سعی کنیم هفته‌ای یک یا ۲ مرتبه به جای استفاده از گوشت قرمز از انواع ماهی‌های حاوی امگا ۳ استفاده کنیم.

چربی‌های غیراشباع تاثیرات منفی کمی بر سطح کلسترول خون دارند، اما باز هم باید از همه انواع چربی‌ها در حد اعتدال مصرف کنیم. دقت داشته باشید که مصرف مقدار زیادی از هر کدام از انواع چربی باعث افزوده شدن کالری رژیم غذایی می‌شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که غذاهای چرب جایگزین انتخاب‌های بهتری مانند میوه، سبزیجات و حبوب نشود. در هر صورت باید همیشه اعتدال در مصرف را در نظر داشته باشیم.


نویسنده: طهورا
تاریخ: سه‌شنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٤
مغز پسته حاوی اسیدهای چرب مفید بوده، اما مصرف آن به افرادی که میزان تری گلیسرید خون بالایی دارند، توصیه نمی‌شود، همچنین به دلیل هضم دشوار آن برای معده مناسب نیست.

پزشک و محقق طب اسلامی نیز با بیان اینکه پوست سبز پسته تازه نیز خواص متفاوتی داراست، گفت: در برخی منابع آن را درمان مناسبی برای رفع بوی بد دهان ذکر می‌کنند و جویدن آن را برای التیام زخم‌های داخل دهان مناسب دانسته و برای استحکام لثه‌ها، مالیدن آن را بر روی لثه سودمند ذکر می‌کنند.

مریم نواب‌زاده افزود: دم کرده پوست سبز پسته حالت دل به هم خوردگی و استفراغ را از بین می‌برد و برای رفع سکسکه پوست سبز پسته مناسب است.

وی اظهار کرد: مغز پسته حاوی اسیدهای چرب مفید بوده، اما مصرف آن به افرادی که میزان تری گلیسرید خون بالایی دارند، توصیه نمی‌شود، همچنین به دلیل هضم دشوار آن برای معده مناسب نیست.

پزشک و محقق طب اسلامی با اشاره به اینکه مغز پسته از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است، افزود: مغز پسته به علت داشتن آهن خون ساز است و افرادی که مبتلا به کم خونی هستند، باید روزانه مقادیر پسته بخورند.

 

وی، تقویت مغز و ذهن، باز کردن مجاری کبد، آرامش بخش قلب و آرام کردن اعصاب، تقویت معده، تسکین سرفه، درمان اسهال معمولی و اسهال خونی را از جمله خاصیت‌های پسته برشمرد.

 

نواب‌زاده اظهار کرد: پوست سبز پسته تازه از نظر طب قدیم ایران سرد وخشک است و برای رنگرزی، رفع بوی بد دهان‌، التیام زخم‌های داخل دهان، استحکام لثه، رفع دل بهم خوردگی و استفراغ، رفع سکسکه مفید است.


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٤

همانطور که می دانیم دستگاه گردش مواد در گیاهان (پر سلولی) آوندها و رگبرگ ها می  باشد.

خزه یک گیاه پرسلولی است ولی آوند و رگبرگ ندارد.

به نظر شما چگونه با محیط تبادل مواد می کند و مواد مورد نیازش را به دست می آورد؟


نویسنده: طهورا
تاریخ: یکشنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٤

شاید برای تان جالب باشد که بدانید بسیاری از سبزیجات و میوه ها شباهت هایی به اندام بدن انسان دارند و دقیقا برای همان اندام داخل بدن, مناسب و مفید هستند!

در ادامه مطلب  خواص برخی از این مواد رو براتون آماده کردیم.


نویسنده: طهورا
تاریخ: جمعه ۱۳ شهریور ۱۳٩٤
در مفصل استخوان، غضروف وجود دارد. غضروف بافتی محکم اما انعطاف پذیر است که میزان اصطکاک و سایش بین استخوان ها را به حداقل می رساند.غضروف در واقع به عنوان سیستم ضربه گیر عمل می کند. در صورت آسیب دیدگی غضروف، مفاصل دچار ورم و درد می شود.

بر خلاف بیشتر بافت های دیگر، گردش خون در غضروف به کندی صورت می گیرد و به همین علت است که روند ترمیم فرسودگی و آسیب دیدگی کمی طول می کشد.
 
با مصرف برخی موادغذایی، می توان روند ترمیم غضروف را سرعت بخشید. اگر دچار درد مفصل، سفتی در زانو، قوزک پا، شانه، آرنج یا هر قسمت دیگر از بدن هستید، می توانید از موادغذایی زیر استفاده کنید.

سیب: این میوه حاوی نوعی آنتی اکسیدان قوی است و به تولید ترکیب مهم غضروف ساز به نام کلاژن کمک می کند. توجه داشته باشید، بیشتر میزان این ماده در پوست سیب است.
 
میوه و سبزی های غنی از ویتامین C: علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، ویتامین C برای مفصل های متورم و دردناک نیز مفید است. این آنتی اکسیدان قوی از سلول ها و بافت ها در برابر آسیب دیدگی بیشتر محافظت و کمک می کند تا التهاب بدن رفع شود. منابع عالی ویتامین C، فلفل دلمه ای زرد، کیوی، پرتقال، لیمو ترش، میوه های توتی و سبزیجات برگ سبز پررنگ است.
 
*پیاز و سیر: هر دو غنی از سولفوراست که التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر آن سیر و پیاز، سدیم خون را تنظیم می کند.
 
زرد چوبه و زنجبیل: برای تسریع روند تولید غضروف، این دو ادویه را به طور منظم به غذا اضافه کنید. هر دو خاصیت ضد التهابی دارد و غضروف را از آسیب دیدگی بیشتر محافظت و به عنوان مسکن عمل می کند.
 
بادام و مغز میوه: این ماده غذایی سرشار از اسید چرب امگا۳ است که مانع از بروز التهاب می شود. علاوه بر آن حاوی منگنز نیز هست این ماده معدنی مهم به گلوکزامین کمک می کند. گلوکزامین برای رشد و عملکرد سریع غضروف مهم است.
 
روغن زیتون: میزان بالای اسید چرب امگا۳ در این روغن التهاب را کاهش و روند ترمیم و تولید غضروف را افزایش می دهد. برای حفظ سلامت مفصل ها و سیستم قلبی عروقی روزی یک تا ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون مصرف کنید.
 
روغن نارگیل: این روغن نیز سرعت تولید و درمان غضروف را افزایش می دهد. با ماساژ دادن آرام و مالیدن کمی روغن ولرم روی مفصل های متورم می توان درد، ورم و سفتی آن را برطرف کرد.

منبع: روزنامه خراسان


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٤
 
تحقیقات نشان می دهند که اضافه کردن ماست کم چرب به رژیم غذایی روزانه، خطر افزایش فشارخون را کاهش می دهد.
 
بر اساس مطالعات انجمن قلب امریکا، کسانی که به مدت طولانی ماست مصرف کرده اند، فشار سیستولیک پایین تری دارند و خطر افزایش فشارخون در آنها پایین تر است. فشارخون سیستولیک مقیاس سنجش فشار خون وارده به دیواره شریان ها در زمان انقباض قلب است. در هنگام خواندن فشارخون، فشار سیستولیک عدد اول (عدد بزرگ تر) و فشار دیاستولیک عدد دوم (عدد کوچک تر) است.
 
عدم درمان فشارخون بالا موجب آسیب به شریان ها می شود. شکاف و صدمه در دیواره شریان ها مانند یک شبکه موجب گیر انداختن اجزای موجود در جریان خون از جمله کلسترول و پلاک می شود و در نهایت منجر به انسداد شریان ها می گردد.
 
این تحقیق به مدت 15 سال و بر روی بیش از 2000 داوطلب انجام شد، که در ابتدای مطالعه به فشارخون بالا مبتلا نبودند. در طول دوره تحقیق میزان مصرف ماست در داوطلبان به طور منظم مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که در 31 درصد از داوطلبان فشارخون افزایش نیافت و در بقیه داوطلبان فشار سیستولیک در مقایسه با افرادی که ماست نمی خوردند، کمتر افزایش داشت. محققان این طور نتیجه گرفتند که مصرف ماست کم چرب موجب کاهش فشارخون می شود، در حقیقت پیروی از یک رژیم غذایی سالم به همراه فعالیت فیزیکی منظم، از ابتلا به بیماری های مزمن از جمله فشارخون بالا پیشگیری می کند. بررسی منظم فشارخون برای اغلب افراد به ویژه سالمندان ضروریست زیرا در بیشتر مواقع این اختلال علایمی به همراه ندارد.
 
ماست فواید بسیار زیادی برای بدن دارد از جمله این که مصرف مداوم آن موجب کنترل وزن و کاهش شاخص توده بدن (BMI) می شود. ماست یکی از بهترین منابع کلسیم است و از پوکی استخوان پیشگیری می کند. پروتئین موجود در ماست موجب احساس سیری به مدت طولانی می شود و همچنین محتوای آب این ماده غذایی در تامین مایعات بدن نقش دارد.
 
 
فشارخون بالا یا پرفشاری خون (Hypertention) که گاهی به آن پرفشاری شریانی گفته می‌شود، یک بیماری مزمن است که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود. به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند. فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعی سیستولی (یا حداکثر فشارخون) بین 100 تا 140 میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشارخون) بین 60 تا 90 میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون بطور مزمن برابر یا بیش از 140 بر روی 90 میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد.
 
پرفشاری خون در یکی از دو گروه پرفشاری اولیه یا پرفشاری ثانویه قرار می‌گیرد. حدود 90 تا 95 درصد از موارد از نوع پرفشاری اولیه هستند و این بدان معناست که هیچ دلیل پزشکی مشخصی برای آن وجود ندارد. 5 تا 10 درصد دیگر از نوع پرفشاری ثانویه هستند که شرایط تاثیر گذار بر کلیه‌ها، شریان‌ها، قلب یا دستگاه غدد درون ریز باعث ایجاد آن می‌شوند.
 
پرفشاری خون عامل خطر عمده در سکته مغزی، سکته قلبی، نارسایی قلب و بیماری‌های مزمن کلیه است. حتی افزایش خفیف فشار خون شریانی نیز با کاهش امید به زندگی مرتبط است. تغییر رژیم غذایی و روش زندگی می‌تواند در کنترل فشارخون موثر بوده و خطر عوارض ناشی از آن را بر سلامتی کاهش دهد. با این حال، درمان دارویی غالباً برای افرادی که تغییر روش زندگی در آنها بی تاثیر بوده و یا کافی نبوده است، ضروری می‌باشد.
 
 
منبع: سلامت نیوز

نویسنده: طهورا
تاریخ: شنبه ٧ شهریور ۱۳٩٤

محمد قاضی، متخصص تغذیه گفت: مایعی که معمولاً ما دور می‌ریزیم و آن را ماده زائد ماست تلقی می‌کنیم، اما در واقع منبع سرشاری از مواد آلی و ویتامین گروه B می‌باشد که در پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.

وی در ادامه گفت: با مصرف آب پنیر بسیاری از مشکلات و بیماری‌های آن‌ها برطرف می‌شود و به ندرت در طبیعت می‌توان چنین ماده ی با ارزشی یافت.

وی در باره روش مصرف آن توضیح داد: این ماده با دارا بودن مقدار زیادی املاح و باکتری‌های مفید باعث دفع هرچه بهتر و روان‌ شدن مدفوع می‌شود که خطر ابتلا به سرطان روده را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد و با تخلیه مناسب روده، کاهش وزن را درپی خواهد داشت.

وی گفت: آب پنیر دارای نوعی پروتئین است که به سادگی در بدن شکسته شده و به سرعت گوارش می‌شود اما سایر نوشیدنی‌ها مخلوطی از پروتئین‌ها هستند که به مراتب جذب آن‌ها کندتر است و در نتیجه هضم آن‌ها در بدن طولانی‌تر خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که نسبت به شیر حساسیت دارند ممکن است نسبت به این ماده واکنش منفی نشان داده و دچار مشکل شوند و پیشنهاد می‌شود این افراد از شیر بدون لاکتوز یا کم لاکتوز استفاده کنند تا دچار عوارض آن نشوند.


نویسنده: طهورا
تاریخ: شنبه ٧ شهریور ۱۳٩٤

می گویند زمانی که سورنا سردار شجاع سپاه امپراتور ایران (( ارد دوم )) از جنگ بر می گشت به پیرزنی برخورد .

پیرزن به او گفت وقتی به جنگ می رفتی به چه دلبسته بودی ؟
گفت به هیچ ! تنها اندیشه ام نجات کشورم بود .
پیرزن گفت و اکنون به چه چیز ؟
سورنا پاسخ داد به ادامه نگاهبانی از ایران زمین .
پیرزن با نگاهی مهربانانه از او پرسید :  آیا کسی هست که بخواهی بخاطرش جان دهی ؟
سورنا گفت : برای شاهنشاه ایران حاضرم هر کاری بکنم .
پیرزن گفت : آنانی را که شکست دادی برای آیندگان خواهند نوشت کسی که جانت را برایش میدهی تو را کشته است و فرزندان سرزمینت از تو به بزرگی یاد می کنند و از او به بدی !
سورنا پاسخ داد : ما فدایی این آب و خاکیم . مهم اینست که همه قلبمان برای ایران می تپد . من سربازی بیش نیستم و رشادت سرباز را به شجاعت فرمانده سپاه می شناسند و آن من نیستم .
پیرزن گفت : وقتی پادشاه نیک ایران زمین از اینجا می گذشت همین سخن را به او گفتم و او گفت پیروزی سپاه در دست سربازان شجاع ایران زمین است نه فرمان من .
اشک در دیدگان سورنا گرد آمد .
بر اسب نشست .
سپاهش به سوی کاخ فرمانروایی ایران روان شد .
ارد دوم ، سورنا و همه میهن پرستان ایران هیچگاه به خود فکر نکردند آنها به سربلندی نام ایران اندیشیدند و در این راه از پای ننشستند .
به سخن ارد بزرگ : میهن پرستی هنر برآزندگان نیست که آرمان آنان است .
یاد و نام همه آنان گرامی باد .


نویسنده: طهورا
تاریخ: جمعه ٦ شهریور ۱۳٩٤

 

 

پنجم شهریور روز داروساز و زادروز گرانمایه مسلمان ایرانی ، محمدبن زکریای رازی را به همه زحمت کشان این عرصه تبریک ، تهنیت و مبارک باد


نویسنده: طهورا
تاریخ: پنجشنبه ٥ شهریور ۱۳٩٤


بیشتر مردم فکر می‌کنند در تابستان زمین به خورشید نزدیک‌تر است و از این رو علت گرم و سرد شدن هوا در طول سال را به دور و نزدیک شدن زمین از خورشید نسبت می‌دهند. اما آیا واقعا این طوری است؟


نویسنده: طهورا
تاریخ: چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤

 

 

به گزارش ایرنا از هلث، نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه آلبرتا در کانادا انجام شد، نشان می دهد که یک پروتیین موجود در شیر از لک شدن دندان ها پیشگیری می کند و تاثیر آن از خمیر دندان های سفید کننده نیز بهتر است.
برای بسیاری از افراد یک فنجان چای، بدون شیر معنی ندارد ؛ اکنون این مطالعه نشان می دهد که افزودن شیر به چای از لک شدن دندان ها پیشگیری می کند.
محققان متوجه شدند که تاثیر چای و شیر از خمیردندان های سفید کننده دندان نیز بیشتر و به اندازه برخی محصولات سفید کننده مفید است.
دکتر آوا چو از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آلبرتا می گوید: چای دومین نوشیدنی پرمصرف جهان است و روش فراوری چای بر لک شدن دندان ها تاثیر دارد.
هر چه چای بیشتر فراوری شود ، خواص لک کنندگی آن بیشتر می شود.
وی خاطر نشان کرد: اما اکنون ما متوجه شدیم که افزودن شیر به چای توانایی این نوشیدنی برای لک کردن دندان ها را کاهش می دهد.
چای حاوی تانن مواد محلول در آب است که طعم تلخ چای را ناشی می شود.
این مواد تیره رنگ هستند و می توانند دندان ها را لک کنند.
دکتر چو متوجه شد که کازئین، پروتیین اصلی شیر به تانن موجود در چای می چسبد و از لک کردن دندان ها پیشگیری می کند.
نتایج این مطالعه نشان داد که کازئین موجود در شیر مسئول کاهش لک شدن دندان بر اثر مصرف چای است.
کیفیت تغییر رنگ مشاهده شده در این مطالعه با تغییر رنگ مشاهده شده در محصولات سفید کننده دندان قابل مقایسه است و تاثیر آن حتی از خمیر دندان های سفید کننده نیز بیشتر است.
محققان می گوید، باید فرهنگ سازی کرد تا مردم به چای خود شیر بیافزایند.
این تحقیق در مجله International Journal of Dental Hygiene منتشر شده است.


نویسنده: طهورا
تاریخ: چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤

 

 

 

نقاره ها ز اوج مناره وزیده اند

مردم صدای آمدنت را شنیده اند

زیباتر از همیشه شده آستان تو

آقا! چقدر ریسه برایت کشیده اند

...

ولادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، آقا امام رضا علیه اسلام مبارکباد.


نویسنده: طهورا
تاریخ: چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳٩٤


تیمی از دانشمندان بخش سلامت عمومی مرکز علوم بهداشت تگزاس دریافتند، دانش‌آموزانی که پشت میزهای ایستاده در کلاس درس حضور دارند، در مقایسه با دانش‌آموزان نشسته توجه بیشتری به کلاس درس دارند.


بر اساس یافته‌های بدست‌آمده، دانش‌آموزانی که در کلاس درس سر پا هستند، 12 درصد بازدهی بیشتری دارند و این میزان معادل هفت دقیقه بیشتر در هر یک ساعت آموزش است.

در این پژوهش، 300 کودک در مقاطع دوم تا چهارم برای مدت یک سال تحصیلی مورد بررسی قرار گرفتند. پژوهشگران میزان شرکت دانش‌آموزان در مسئولیت‌های اجباری مانند پاسخ‌دادن به سوال‌ها، بالابردن دست یا شرکت‌ فعالانه در بحث و همچنین رفتارهای غیراجباری مانند صحبت‌کردن در خارج از نوبت آن‌ها را ارزیابی کردند.


میزهای ایستاده، میزهایی هستند که چهارپایه‌ای در کنار آن‌هاست و دانش‌آموزان را قادر می‌سازند در طول درس بنشینند یا بایستند.مطالعات پیشین نشان داده بودند که این میزها می‌توانند چاقی را کاهش دهند، زیرا دانش‌آموزانی که پشت میزهای ایستاده هستند، 15 درصد کالری بیشتری را در مقایسه با میزهای معمولی می‌سوزانند.


مطالعه آخر این دانشمندان به ویژه برای بررسی میزان اثر این میزها بر شرکت دانش‌آموزان در کلاس طراحی شده بود.بر اساس نتایج بدست آمده، میزهای ایستاده مشکلات رفتاری مختل‌کننده را کاهش داده و توجه دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد؛ میزها این کار را برای تکمیل‌کردن مسئولیت‌های تحصیلی مانند ایستان انجام می‌دهند که تکرار کار نشسته را می‌شکنند.دانشمندان معتقدند استفاده از میزهای ایستاده در کلاس‌های درس می‌تواند همزمان با چاقی کودکان و عملکرد تحصیلی آن‌ها سر و کار داشته باشد


نویسنده: طهورا
تاریخ: سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳٩٤

دوستان عزیز مطلبی درباره خواص دو عدد از خوراکی های سیاه آماده کردیم امیدواریم به دردتون بخوره.


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٤
 

خطر سرطان را از بین می برد
 بر اساس مطالعه وسیعی که در دانشگاه نیویورک انجام شده هر چه بیشتر کلم بروکلی (و حتی کلم بروکسل) خورده شود، خطر سرطان روده و رکتوم (انتهای روده ی بزرگ) در مردان کمتر می شود. کلم بروکلی با کاهش شیوع سرطانهای حلق دهان معده پروستات معده مثانه مرتبط است. کلید ضد سرطان بودن کلم بروکلی مواد شیمیایی جنگنده علیه سرطانی است که در آن وجود دارند.
کلروفیل موجود در کلم بروکلی به سرکوب سلولهای جهش یافته ای که منجر به ایجاد سرطان می شود کمک می کند. همچنین کلم بروکلی حاوی مقادیر زیادی از بتاکاروتن و ویتامین ث می باشد که از سرکوب کننده های معروف سرطان می باشند.

ضد کم خونی
 کلم بروکلی سرشار از مواد معدنی با ارزش می باشد. از این میان می توان از اسید فولیک که یک ماده ضد کم خونی است نام برد. همچنین اسید فولیک بر ضد بیماریهای خونی دیگر نیز عمل می کند.

در ساختن استخوانهای قوی مؤثر است
 کلسیم فراوان موجود در کلم بروکلی استخوانها و دندانها را قوی می سازد. این مسأله به جلوگیری از استئوپروز (پوکی استخوان) کمک می کند.

چه مقدار؟
 نصف فنجان کلم بروکلی برای هر وعده میزان مناسبی است. متخصصین تغذیه پیشنهاد می کنند که 3 تا 5 وعده سبزی در روز مصرف شود. بخارپز کردن سریع کلم بروکلی در حدی که تنها کمی نرم شود (رنگ سبز تیره خود را حفظ کند) میزان پخت مناسبی برای حفظ ویتامین های با ارزش، مواد معدنی و کلروفیل ضدسرطان این سبزی می باشد.


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٤

 

«پزشک» سزاوار تکریم و قدر است که بسی گرانقدر است

با افتخار ، ارزش علمی و انسانی اش را پاس می داریم

«روز پزشک» مبارک

 


نویسنده: طهورا
تاریخ: دوشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٤

«اگر همه می‌توانستند از استعدادهای خود درست بهره بگیرند، دنیا همان بهشت موعود می‌شد که همه می‌خواهند.» 

محمد ابن زکریای رازی


نویسنده: طهورا
تاریخ: یکشنبه ۱ شهریور ۱۳٩٤

 

به نظرتون جالب نیست؟


نویسنده: طهورا
تاریخ: یکشنبه ۱ شهریور ۱۳٩٤


ابزارک های وبلاگ